Isojoki Church

  • Trustfeed ratings Icon
  • Trustfeed ratings Icon
  • Trustfeed ratings Icon
  • Trustfeed ratings Icon
  • Trustfeed ratings Icon

Isojoki, Finland

isojoenseurakunta.fi
Lutheran church

Isojoki Church Reviews | Rating 4,2 out of 5 stars (8 reviews)

Isojoki Church is located in Isojoki, Finland on Honkajoentie 1. Isojoki Church is rated 4.2 out of 5 in the category lutheran church in Finland.

Address

Honkajoentie 1

Phone

+358 62631321

Accessibility

Wheelchair-accessible car parkWheelchair-accessible entrance

Open hours

...
Write review Claim Profile

M

mikael nurmi

Ok

M

Marko M

Isojoen kirkko on hieno, iso puukirkko, joka muistuttaa muodoiltaan aika paljon Kurikan kirkkoa. Kuten kirkon arkkitehtuurista voi päätellä, on tämäkin kirkko Engelin suunnittelema.

J

Jan Salminen

Isojoen 1833 valmistunut kirkko ja sen edessä oleva, vuodelta 1854, kellotapuli ovat erittäin tyylikkäät. Kirkko ja tapuli ovat hyvässä kunnossa. Samoin kirkon ympärillä oleva hautausmaa on hyvässä kunnossa ja se on hyvin hoidettu. Kirkko on sisältä tyyilkäs ja hyvässä kunnossa. Satunnaista matkailijaa tai hautausmaalla sukulaistensa hautoja katsomassa poikkeavaa monesti kiinnostaa WC-tilanne. Ne löytyvät erillisestä huoltorakennuksesta kirkon takaa (Porin suuntaan). Jostain kumman syystä WC:issä ei kuitenkaan sähköt olleet päällä, joten valoja ei ollut (katkaisin oli, mutta vaikutusta sillä ei mihinkään ollut) niin naisten kuin miesten puolellakaan.

J

Jari Sundman

Komea vanha ristikitkko hyvin empiiriseen tyyliin 1800-luvun alkupuoliskolta. Kirkko on edelleen sekä sisä- että ulkopuollelta hyvin alkuperäishenkisessä kuosissa eikä tuhottu millään modernispoinnilla , kuten moni lajitoverinsa. Vanha kirkkomaa ympärillä nostaa itse kirkon esiin kauniisti, ja vaivaisukko ovella viimeistelee koko rakennuksen yleisilmeen.

S

stufa11

puukirkko. erillinen kellotapuli. kaunis hautausmaa. hyvin hoidetut sankarihaudat sekä muistomerkit.

A

Antti Salonen

Hieno perinteinen puukirkko

K

Kari Dahl

Siisti kirkko.valoisa

S

Suvi Maaria Evelyn Ontto-Panula

Kaunis kirkko ja tunnelmallinen